flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Дитина, як і кожна людина в суспільстві, має свої права, які забезпечує їй держава

05 жовтня 2018, 16:49

Деякі особливості реалізації прав обумовлені тим фактом, що фізична і розумова незрілість дитини потребує спеціальної охорони та піклування, включаючи належний правовий захист. Повноцінний та дієвий захист прав дитини є обов’язком держави. А основними міжнародними документами, що регулюють питання захисту прав дитини, є Декларація прав дитини, прийнята у 1959 році Організацією Об’єднаних Націй, а також Конвенція про права дитини від 20 листопада 1989 року, яку було ратифіковано Україною 27 лютого 1991 року. В українському законодавстві основними правовими документи з цього питання є Конституція України, Сімейний кодекс України, Закон України «Про охорону дитинства» та Цивільний кодекс України.

Так, 6 лютого 2018 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» від 7 грудня 2017 року № 2234-VIII.

Відповідно до Сімейного кодексу України, способи виконання батьками обов’язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними чи за рішенням суду у твердій грошовій сумі або у частці від заробітку.

Як зазначається у пояснювальній записці до вищезгаданого Закону, недосконалість чинного законодавства дозволяє недобросовісним батькам або іншим членам сім’ї ухилятися від виконання свого обов’язку щодо утримання дитини.

Законом запроваджено новий вид адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт, яке накладається за несплату аліментів, якщо сукупний розмір заборгованості перевищує суму платежів за шість місяців. Суспільно корисні роботи - це виконання у вільний від роботи чи навчання час оплачуваних робіт, що призначаються строком від 120 до 240 годин. У разі ухилення порушника від виконання суспільно корисних робіт, останні можуть бути замінені адміністративним арештом строком до 15 діб.

Державний виконавець самостійно, без відповідного рішення суду, має право встановлювати тимчасове обмеження боржника у праві виїзду за межі України до повного погашення заборгованості. Також до моменту повного погашення заборгованості вмотивованою постановою державний виконавець зможе обмежувати боржника у праві:

  1. керування транспортним засобом, окрім випадків коли таке обмеження позбавить боржника основного законного джерела засобів для існування;
  2. боржник використовує транспортний засіб у зв’язку з інвалідністю, своєю або утриманців;
  3. боржник проходить військову службу та виконує бойові завдання у бойовій обстановці чи в районі проведення антитерористичної операції;
  4. користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, полювання.

Встановлено припис, відповідно до якого передбачається, що у випадку наявності заборгованості зі сплати аліментів у розмірі, який сукупно перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, питання тимчасового виїзду дитини за межі України на строк, що перевищує один місяць, самостійно вирішує той із батьків, з яким за рішенням суду визначено місце проживання дитини.